Kanna inaczej paciorecznik, to roślina dość popularna w polskich ogrodach. Urzeka swoim wyglądem i dlatego dobrze prezentuje się zarówno w gruncie, jak i w doniczce. Sprawdź w jaki sposób hodować kannę i cieszyć się jej pięknem przez długi czas.
Kanna charakterystyka
Kanna to kwiat zaliczany do rodziny Cannacea do której należy kilkadziesiąt gatunków roślin. Występują na tropikalnych terenach Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji. Najpopularniejszą jej odmianą jest paciorecznik indyjski, uprawiany głównie w ogrodach w celach dekoracyjnych. Kwiat charakteryzuje się jajowatymi i wydłużonymi liśćmi na sztywnych, pustych w środku pędach, które są zakończone kwiatostanem. Roślina może sięgać nawet dwóch metrów długości. Kwiaty mogą przybierać kolor czerwony, różowy, żółty, pomarańczowy oraz biały, a także stanowić mieszankę kilku barw.
Kanna uprawa
Paciorecznik potrzebuje przede wszystkim miejsca ciepłego i słonecznego, jest w końcu egzotyczną rośliną. Ponieważ roślina jest wrażliwa na niskie temperatury, zimą jej kłącza powinny być przechowywane w temperaturze co najmniej 10 stopni Celsjusza. Jej uprawę należy rozpocząć już w marcu, początkowo w doniczce ze względu na jej nietolerancję niskich temperatur. W gruncie powinniśmy ją zasadzić w połowie maja, kiedy noce nie będą już chłodne. Pacioreczniki lubią wilgotne podłoże, dlatego zaleca się podlewanie 3 razy w tygodniu, w przypadku upalnych i suchych dni powinniśmy ją nawadniać codziennie. Ponadto od czerwca do września należy zasilać kannę wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących, co 8–10 dni. Jeśli chcemy uprawiać kannę w doniczce, a ze względu na jesień i zimę powinniśmy ją i tak zabrać z ogrodu, musimy pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiednio dużej donicy. Dodatkowo powinniśmy zadbać o drenaż i przepuszczalne, żyzne, próchnicze podłoże, to uchroni kłącze przed zagniwaniem.
Paciorecznik rozmnażanie
Kanna rozmnażana jest od stycznia do lutego, przez nasiona wysiewne oraz przez podział kłączy wczesną wiosną. Gruba łupina nasion wymaga od nas wcześniejszego moczenia przed siewem w ciepłej wodzie przez około 24 godziny. Następnie rozsadzamy je pojedynczo do donic i ustawiamy w jasnym miejscu w 18 stopniach Celsjusza. Kłącza powinny być tak rozdzielane, aby każda część miała chociaż jeden dobrze wykształcony pąk. Miejsce cięcia warto posypać roztartym węglem drzewnym.
Kanna w ogrodzie
Kanna przyjęła się w Polsce, jako kwiat ogrodowy. Nic dziwnego w końcu jej wygląd budzi zachwyt, a barwne kwiaty czynią ogród piękniejszym. W ogrodzie dobrze prezentuje się w otoczeniu innych roślin, ale może być także sadzona w donicach na tarasie, balkonie czy w alejkach ogrodowych. Konieczne jest jednak, aby wybór miejsca był dla rośliny jak najbardziej korzystny. Oznacza to, że roślina musi mieć w ciągu dnia co najmniej 6 godzinny dostęp do światła słonecznego. Kanna lubi również glebę ciepłą i próchniczą, średnio zwięzłą, zasobną w składniki pokarmowe o pH 6,5–7,0.
Paciorecznik szkodniki i choroby
Pacioreczniki to rośliny dość odporne na choroby, jednak jeśli chorują to przede wszystkim przez choroby wirusowe. Objawia się to jasnymi plamami na liściach i rozmaitymi deformacjami, ponadto roślina nie kwitnie. Kanna może być narażona na choroby grzybowe i bakteryjne. Szkodnikami, które mogą pojawić się na naszej roślinie są ślimaki, mszyce, drutowce oraz nicienie. Z chorobami oraz szkodnikami należy walczyć za pomocą odpowiednich odżywek i detergentów dostępnych w sklepach ogrodowych.
Kanna w zimie
Jak już wspominaliśmy kanna nie może zimować w ogrodzie, dlatego należy ją przesadzić do donicy i przechowywać w temperaturze co najmniej 10 stopni Celsjusza. Kiedy pojawiają się pierwsze jesienne przymrozki, roślinę wykopujemy z gruntu. Następnie odcinamy na wysokości 10-15 cm część nadziemną. Kłącza lekko otrząsamy z ziemi, osuszamy i przechowujemy przysypane wilgotnym torfem.
Kanna odmiany
Zastanawiasz się nad najlepszą kanną do swojego ogrodu? Sprawdź, jakie są odmiany tego kwiatu.
- Kanna Crozy – ta odmiana charakteryzuje się wysokością sięgającą do 1,6 metra. Posiada nalot zielonych lub fioletowych liści, zaś kształtem przypomina mieczyki.
- Kanna liściowa drobnokwiatowa – sięgają 3 metrów wysokości, posiadają duże liście w kolorach zieleni, fioletu albo fioletowo-zielone. Kwiaty zaś są drobne do 6 cm.
- Kanna storczykowa – sięga do 2 metrów wysokości, posiada zielone albo zielono-fioletowe liście i kwiaty podobne do orchidei.
- Kanna karłowa – wyróżniamy tutaj dwie główne jej odmiany, jedna sięgająca 60-90 cm oraz druga do 50 cm. Posiada kwiaty łososiowo-czerwone, jasnożółte lub pomarańczowe.
- Kanny wodne – choć kanna stworzona jest specjalnie do uprawy w gruncie, ale wyhodowano hybrydy „wodne”. Mogą zdobić zbiorniki wodne wraz z liliami wodnymi.
Kanna to piękna roślina, która poza odpowiednim nasłonecznieniem i nawodnieniu nie posiada większych wymagań. Choć należy pamiętać, aby zimy spędzała w dostatecznie ciepłym miejscu. Jeśli więc planujesz letni ogród pamiętaj o najważniejszych zasadach pielęgnowania kanny.
Paciorecznik indyjski – ciekawostki o kannie
Paciorecznik indyjski, czyli kanna jest z pewnością jednym z najbardziej znanych kwiatów na świecie. Omówiliśmy już szczegółowo uprawę i pielęgnację tej rośliny, dlatego warto teraz przyjrzeć się różnym ciekawostkom na temat paciorecznika indyjskiego.
- Paciorecznik indyjski uważany jest za symbol miłości oraz wierności. Starożytni Grecy mieli tradycję noszenia kwiatów w dniu swoich ślubów, aby przywoływać i zachować miłość między małżonkami. Ponadto Grecy uważali, że kwiat może pomóc w leczeniu zatrucia, przeziębienia i innych dolegliwości chorobowych.
- Kanna była również uważana jako symbol religijny w starożytnym Egipcie. Był symbolem wiecznego życia i wiary w boga.
- Kanna jest jednym z najstarszych kwiatów na świecie. Zapiski na jej temat sięgają aż do 1590 roku p.n.e.
- Paciorecznik indyjski jest również uważany za symbol wiosny. Jego przepiękne i jasne kwiaty są uważane za symbol radości i nadziei.
- Co ciekawe, paciorecznik używany jest w kuchni oraz w sztuce. Kwiat jest do przyprawiania potraw, takich jak sałatka, a także jest używany w rzeźbieniu i malarstwie.
Jak widać, paciorecznik indyjski nie tylko przynosi nam piękno do ogrodu i smak do kuchni, ale również traktowany jest jako symbol piękna, a artystom może służyć do dopełnienia dzieł sztuki.