Wysiew nasion warzyw na rozsadę w ogródku

Sprawdź również:

Dom i ogród

Pola Kolczyńska
Pola Kolczyńska
Namaste! Nazywam się Pola Kolczyńska. Jako joginka i entuzjastka medycyny alternatywnej, moje życie obraca się wokół dążenia do harmonii ciała, umysłu i ducha. Prowadzenie medytacji w kręgu kobiet, uczestniczenie i organizowanie warsztatów samorozwojowych oraz eksplorowanie głębi rozwoju duchowego to moje codzienne praktyki. Moja pasja do jogi zaprowadziła mnie w najbardziej egzotyczne zakątki świata, w tym na Bali, gdzie magia i energia miejsca wzmaga doświadczenie praktyki jogi. Blog, który prowadzę, jest odzwierciedleniem mojej życiowej filozofii – dzielenia się radością życia. Kocham odkrywać nowe kultury, ludzi, smaki i przestrzenie, które inspirują mnie do dzielenia się tym wszystkim z czytelnikami. Uważam, że każda podróż, każdy warsztat i każda praktyka to krok w kierunku głębszego zrozumienia siebie i świata wokół nas. Moim celem jest nie tylko inspirowanie do życia w zgodzie ze sobą, ale także pokazywanie, jak wielowymiarową przygodą może być życie, gdy pozwolimy sobie na chwilę refleksji i głębokiego oddechu.

Uprawa warzyw z rozsady nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ale na pewno jest pracochłonne. Każdy może w swoim ogrodzie wysiewać nasiona, z których za kilka miesięcy wyrosną warzywa.

Wystarczy odrobina cierpliwości, a latem można podziwiać swoje zbiory.

Jakie warzywa uprawiać z rozsady, czyli w jakie nasiona warto się zaopatrzyć?

To zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Czasami potrzebujemy warzywa tylko na użytek własny, by można było wrzucić włoszczyznę do zupy albo przyprawić wiosenną sałatkę. Warto zaopatrzyć się w nasiona szpinaku, który zawiera dużo wartości odżywczych i jest zdrowy, alternatywą jest rukola, cykoria czy sałata. Nasiona tych warzyw można wysiewać i uprawiać w domowych warunkach, np. na balkonie czy tarasie. Lista warzyw, które możemy uprawiać z rozsady, jest bardzo długa. W tej chwili na rynku ogrodniczym dostępne są nasiona praktycznie wszystkich warzyw, które można uprawiać w klimacie umiarkowanym. Mogą to być nasiona marchewki, w kolorach od ciemno-fioletowego do białego, pietruszki w korzeniu lub natce, szczypiorku jednorocznego lub wieloletniego, selera, rzodkiewki itd. Do wyboru, do koloru.

Wysiew nasion warzyw na rozsadę w ogródku
Wysiew nasion warzyw na rozsadę w ogródku

Jak wysiewać nasiona warzyw na rozsadę?

Każde warzywo ma określony termin wysiewu, najczęściej jest to wczesna wiosna, ale istnieją również takie, które wysiewa się przez cały rok. Takie informacje najczęściej podaje producent na opakowaniu. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne pojemniki do wysiewu, są to małe pudełeczka, do których wsypuje się ziemię, a następnie wkłada nasiona. Istotną informacją jest to, by do każdego zasobnika włożyć po parę nasionek, ponieważ i tak wyrosną z nich siewki najsilniejsze, które będą najdorodniejsze i odporne na trudne warunki atmosferyczne. Przed zasianiem warto sprawdzić, czy nasze nasiona nie są uszkodzone, a niektóre mogą wymagać wcześniejszego namoczenia w wodzie. Sadzonki warzyw, które urosną z nasion, przesadza się bezpośrednio do gruntu w szklarniach lub ogrodach.

W jakich warunkach wysiewać nasiona i uprawiać warzywa?

Nasiona rozsiane do pojemników lub skrzynek powinny być osłonięte przed wiatrem i nadmiernym słońcem, należy je często podlewać i nie doprowadzać do przesuszenia. Jednym z lepszych rozwiązań jest szklarnia, która dodatkowo ochronie nasiona i sadzonki przed ewentualnymi przymrozkami, które mogą zdarzyć się wczesną wiosną. Niektórzy decydują się na wysiew w domowych warunkach i nie jest to zły pomysł o ile mamy wystarczająco dużo miejsca. Najczęściej po paru tygodniach powinny pojawić się pierwsze sadzonki. Rozsadę dobrze jest umieścić w gruncie, w wykonanych wcześniej zagłębieniach, to zapewni naszej roślince lepszą wilgotność. Szczególnie w tym czasie powinna być ona często podlewana. Nawożeniem gruntu zajmijmy się na zimę, zaraz po zbiorach, w przeciwnym razie nasza rozsada, w wyniku dostarczenia jej zbyt dużej ilości związków, może zwiędnąć.   

Zalety wysiewu warzyw na rozsadę

Po pierwsze i chyba najważniejsza dla ogrodnika, jest możliwość doglądania, jak nasze nasionko rośnie, aż w końcu przekształca się w warzywo, które można zjeść. Wysiewanie nasion to sama przyjemność, jeżeli tylko znajdziemy na to czas. Warzywa, które urosną z nasion, są wykorzystywane do smacznych sałatek, zup lub jedzone na surowo. Własne warzywa z wysiewu są najzdrowsze, ponieważ sami o nie dbamy, nie dostarczając im sztucznych nawozów i minerałów. Dodatkowo niektóre warzywa mają walory estetyczne i podczas kwitnienia cieszą nasze oko w ogrodzie. Warto samemu wysiewać nasiona warzyw, ponieważ przynosi to wiele satysfakcji i stanowi niezastąpiony relaks.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)