Mindfulness – trening uważności

Sprawdź również:

Dom i ogród

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Mindfulness, czyli trening uważności, to sposób na zatrzymanie się i uwolnienie od natłoku myśli. W świecie pędu i ciągłego działania karmimy nasz umysł ogromną ilością informacji. Z jednej strony dotyczą one naszego życia prywatnego, zawodowego, ale z drugiej wiąże się z szeroką gammą treści z zewnątrz – począwszy od popkultury, polityki, czy po prostu życia przyjaciół i sąsiadów. Jeśli czujesz, że Twój umysł jest tym przeciążony – koniecznie poznaj mindfulness.

Mindfulness, co to takiego?

Mindfulness z tłumaczenia oznacza uważność, obecność, czyli krótko mówiąc – bycie w tu i teraz. To praktyka oparta o ćwiczenia umysłu, świadomego oddechu i medytacje. Celem jest odnalezienie wewnętrznego spokoju. Omawiana forma uważności, wywodzi się z tradycji buddyjskich. Twórcą najpopularniejszej definicji mindfulness jest profesor Jon Kabat-Zinn, założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts. Zinn określa uważność, jako Mindfulness z tłumaczenia oznacza uważność, obecność, czyli krótko mówiąc – bycie w tu i teraz. To praktyka oparta o ćwiczenia umysłu, świadomego oddechu i medytacje. Celem jest odnalezienie wewnętrznego spokoju. Omawiana forma uważności, wywodzi się z tradycji buddyjskich. Twórcą najpopularniejszej definicji mindfulness jest profesor Jon Kabat-Zinn, założyciel Ośrodka Uważności w Medycynie, Opiece Zdrowotnej i Społeczeństwie Wydziału Medycznego University of Massachusetts. Zinn określa uważność, jako „stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi na to, czego doświadczamy w chwili obecnej”.

Trening uważności – dla kogo?

Komu dedykowana jest praktyka uważności? Każdemu. Ponieważ każdy z nas, o ile już nie praktykuje form świadomego bycia w chwili, doświadcza sytuacji stresowych. Ta forma wyciszenia zalecana jest szczególnie osobom posiadającym trudności w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami, wypaleniem zawodowym, ciągłym zmęczeniem, życiem w pośpiechu. Praktykować może każdy bez względu na wiek, to ćwiczenia dla młodszych i starszych, każdego kto potrzebuje wytchnienia.

Trening uważności – dla kogo?
Trening uważności – dla kogo? foto: canva.com

Medytacja i ćwiczenia mindfulness

Skoro już znamy definicje i teorie związaną z mindfulness, najwyższy czas przejść do praktyki. Trening uważności nie wymaga od nas wielogodzinnych medytacji, zamknięcia w odosobnieniu, czy wyrzekania się codziennych przyjemności. Przeciwnie, tak naprawdę możemy spędzić zaledwie kilka minut dziennie na pogłębianiu świadomego trwania w chwili. Oczywiście czas możemy wydłużyć w zależności od naszych potrzeb. Jak medytować w uważności?

Medytacja w minutę

Podstawą prawie każdej techniki wyciszenia jest oddech. Znajdź w miejscu, w którym możesz spokojnie usiąść, zamknąć oczy i pozwolić sobie, aby Twój oddech spokojnie przez Ciebie przepływał. Weź głęboki wdech nosem i wydech ustami poczuj, jak zachowuje się Twoje ciało jak unosi się Twoja klatka piersiowa i brzuch, podczas tej krótkiej praktyki. Nie zatrzymuj się na myślach czy obrazach w głowie pozwól, aby spokojnie przeminęły. Już samo to krótkie ćwiczenie, które wedle uznania możesz przedłużyć, pozwoli złapać wewnętrzną równowagę i uspokoić myśli. Praktykuj, kiedy chcesz i jak długo chcesz. Warto wykonywać to ćwiczenie również przed pogłębionymi praktykami, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

Delektuj się chwilą

To ciekawe ćwiczenie, pozwoli Tobie cieszyć się czerpaniem przyjemności z codziennych czynności, jak jedzenie. Podczas posiłku nie spiesz się. Pozwól sobie poczuć w pełni to, co jesz. Niezależnie, czy to przekąska, owoc czy skomplikowane danie. Zwróć uwagę na zapach, smak, strukturę dania, gryź i przeżuwaj dokładnie i spokojnie. Doświadcz tego jedzenia, tak jakby nie było w tej chwili nic poza tą chwilą spożywania. Bo właśnie o to chodzi w uważności. Twoja uwaga skoncentrowana jest na jednym obiekcie. Wyrobienie sobie nawyku uważnego jedzenia to świetne ćwiczenie dla tych, którzy zwykle jedzą w pośpiechu.

Puść myśli

W świadomym doświadczaniu chwili będą pojawiać się myśli. Tylko, czy dokładnie w tej chwili, gdy praktykujesz z oddechem, czy jesz śliwkę musisz myśleć, co zrobisz za godzinę albo jutro? To tylko zaburza proces uważności, a jest zupełnie niepotrzebne. Staraj się być w teraz. Kiedy w Twojej głowie pojawia się negatywne myślenie, czy rozmaite lęki nie pielęgnuj ich swoją uwagą. Odpuść je sobie, niech przepłyną. Większość naszych lęków jest nieprawdziwych, więc powtarzaj w głowie, że ta myśl nie jest prawdziwa. W końcu ustąpi.

Trwaj w ciszy

Świat bywa bardzo głośny. Nawet idąc do lasu nie unikniesz żadnego dźwięku, choć samo chodzenie do lasu i wsłuchiwanie się w niego jest piękną praktyką. Jednak cisza, o której mówimy w mindfulness, to nie cisza na zewnątrz nas, ale wewnątrz. Trwając w uważności otoczenie będzie miało na Ciebie coraz mniejszy wpływ. Zobaczysz, że nawet pośród miejskiego hałasu możesz trwać w uważności. Wyłapać śpiew ptaka, dostrzec osamotniony kwiatek, zachwycić się kolorem trąbiącego samochodu. Uważność to dostrzeganie rzeczy takimi, jakie są bez ich oceniania.

Mindfulness to piękna praktyka, która może rozpocząć się od krótkich medytacji z oddechem, aż w końcu stanie się nieoddzielną częścią Twojego postrzegania rzeczywistości. Pomoże Tobie zredukować stres, odprężyć się, poszerzyć percepcję i zrozumieć, że każda chwila jest chwilą dla Ciebie.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)