Spacer po lesie – 6 powodów dla których warto chodzić do lasu. Sprawdź!

Sprawdź również:

Dom i ogród

Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Cześć! Nazywam się Sandra Stempniewska, jestem copywriterką i redaktorką jogalifestyle.com. Ukończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z wykształcenia jestem Animatorką Teatralną. W 2011 roku wydałam powieść „3 płatki kamelii”, pod nazwiskiem Lara la Voe. Jako doktorantka socjologii w 2018 roku, na łamach czasopisma naukowego „Relacje. Studia z nauk społecznych” opublikowałam artykuł naukowy pod tytułem „Elementy teatralizacji życia w wybranych typach zachowań seksualnych”. Pracowałam, jako dziennikarka na portalach zielonogórskich, publikowałam felietony dla magazynu „Imperium Kobiet”, portalu Queer oraz czasopisma Prolibris. Przez wiele lat współtworzyłam festiwal filmowy „Kozzi Film Festiwal” w Zielonej Górze. W 2020 roku ukończyłam certyfikowany kurs Reiki I stopnia. Inicjację odebrałam od Mistrza Nauczyciela Reiki Grzegorza Bednarzewskiego. Uczęszczam na wiele warsztatów rozwojowych i duchowych, moimi nauczycielami są m.in.: Terapie Świadomości, Rafał Wereżyński oraz Beata Socha. Uprawiam jogę nidre oraz taniec intuicyjny, czyli tzw. Medycynę ruchu. Praca na portalu jogalifestyle.com, to dla mnie możliwość dzielenia się swoją wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem, dostarczając Wam drodzy czytelnicy, rzetelnych i profesjonalnych artykułów.

Spacer po lesie – brzmi tak zwyczajnie, prawda? Ale w lesie jest nadzwyczajnie i jest to rozrywka, która może stać się ogromną pasją do przyrody, ale także sposobem na poznanie siebie i wyciszenie. Każdy z nas był w lesie, ale z czasem może się okazać tak, że ostatnim razem na spacerze w zacisznym leśnych zagajnikach byliśmy dawno. Przyzwyczajeni do zgiełku, atrakcji turystycznym, zapominamy o tym, co jest naprawdę blisko – jak las.

Spacer po lesie – 4 powody dla których warto chodzić do lasu

„Nie było nas – był las. Nie będzie nas – będzie las” mówi polskie przysłowie. Rzecz jest o przemijaniu, ale w lesie mamy możliwość zatrzymać się i wyciszyć. Dla właścicieli psów z pewnością las nie jest obcy, również tym którzy chodzą do niego regularnie. Ten artykuł jest dedykowany osobom, które szukają sposobu na aktywność, wyciszenie, nową pasję, chęć zmiany. I choć las może brzmieć tak zwyczajnie – to nie sposób się w nim nie zakochać. Kiedy podczas pandemii panował zakaz wstępu do lasu. Wiele osób zdało sobie sprawę, jak ważne są leśne spacery w ich życiu. Jeśli nie rozumiesz uroku lasu, sprawdź nasze powody dla których, warto zacząć do niego chodzić.

1. Spacer po lesie – pozwala zwolnić tempa

Oczywiście po lesie można też biegać, ale nie chodzi o zatrzymanie czysto fizyczne, ale takie emocjonalne. Naukowcy dowodzą, że spacer po lesie obniża poziom hormonu stresu, a więc pomaga uwolnić się od stanów lękowych, jak również redukuje zmęczenie. Lekarze często zalecają osobom, które pracują w stresujących warunkach, chodzenie do lasu. To wycisza, pozwala odetchnąć, spojrzeć z dystansem na codzienne problemy.

2. Świeże powietrze

Las pozwala nam odetchnąć – i to dosłownie. Drzewa wchłaniają substancje toksyczne, takie jak dwutlenek węgla, metale ciężkie czy dwutlenek siarki. Wydzielają natomiast związki hamujące rozwój bakterii i grzybów, czyli fitoncydy. Co więcej! Związki wydzielane przez sosny pomagają nawet zwalczyć gruźlice. I dlatego właśnie rozmaite uzdrowiska i sanatoria znajdują się w miejscach bliskich natury, a szczególnie borów sosnowych. Spacer na świeżym powietrzu pozwala zadbać o płuca, odkazić drogi oddechowe i po prostu dotlenić się. Ponadto powietrze w lesie posiada jony ujemne, co wspiera układ odpornościowy, nerwowy i krążeniowy. Pomaga nawet w leczeniu alergii oraz reumatyzmu. Najwięcej jonów ujemnych jest w powietrzu zaraz po burzy – zatem, gdy tylko pojawi się słońce, warto wyruszać na spacer.

3. Na kondycję i sylwetkę

Spacer do lasu to przecież również ruch i to bardzo korzystny dla naszej kondycji fizycznej i sylwetki. Nierówne podłoże, jakie jest charakterystyczne dla lasu, aktywuje i wzmacnia mięśnie, dzięki czemu łydki nabierają atrakcyjniejszego kształtu. Poza mięśniami nóg, marsz ćwiczy również mięsnie brzucha oraz tali. Regularny spacer może pozwolić nam zrzucić kilka zbędnych kilogramów – zwłaszcza, gdy wybierzemy się na niego z kijkami nordic walking. Przy okazji dobrze wpływają one na kondycję stawów i kręgosłupa.

4. Las na problemy ze snem

Masz trudności ze snem i próbowałeś już wielu sposobów, a jednak żaden nie przyniósł satysfakcjonującego efektu? Las może być Twoim kluczem do zdrowego snu. Spacer w otoczeniu leśnej natury, reguluje rytm dnia i nocy, a także relaksuje i wycisza. Zrobienie od kilku do kilkunastu kilometrów na świeżym powietrzu, dotlenia, odpręża i męczy fizycznie – co dobrze wpływa na trawienie. A spokojne jelita, ułatwiają nam zaśnięcie. Spacer po lesie polecany jest również osobom zmagającym się z zespołem niespokojnych nóg – RLS.

5. Pobudza zmysły

Terapia shinrin-yoku, pochodzi z Japonii i oznacza „kąpiel w lesie”. Poprawia ona funkcje poznawcze i przeznaczona jest dla każdego. Ile kosztuje? Nic. Jest to właśnie nasz spacer w lesie i zanurzenie się w naturze za pomocą naszych zmysłów.

  • Zmysł słuchu – pozwala nam wsłuchać się w otaczające nas w lesie dźwięki, jak śpiew ptaków czy szelest liści i trawy.
  • Zmysł wzroku – umożliwia nam dostrzeżenie barw natury – koloru liści, drzew, światła, cienia, a także dostrzec mieszkańców lasu, jak ptaki, lisy, sarny.
  • Zmysł węchu – dzięki niemu możemy poczuć zapachy lasu – trawę, liście, woń drzew, kwiatów.
  • Zmysł dotyku – będąc na spacerze w lesie wyciągnij dłoń do drzew, poczuj korę, przytul się do nich, poczuj wiatr na policzkach, promienie słońca przedzierające się przez korony drzew, zasmakuj leśnych jagód.

6. Spacer po lesie inspiruje

Osoby pracujące twórczo lub poszukujące inspiracji w codziennym życiu, z pewnością znajdą w lesie garść pomysłów. Las wycisza, zachęca do wyłączenia telefonów i odcięcia się od technologii, a czysty i wolny od bodźców umysł pozwala nam otworzyć się na nowe pomysły. Jeśli więc brak Tobie weny, wybierz się na spacer do lasu – natura to bardzo wdzięczna muza.

Spacer po lesie to bez kosztowna i ogólnodostępna rozrywka, inspiracja, rozrywka i siłownia. Ta pasja bywa bardzo zaraźliwa, kto zasmakuje lasu zazwyczaj wraca do niego regularnie. Może leśne spacery staną się również Twoją nową pasją.

ADwave - marketing internetowy

Najnowsze publikacje:

Więcej podobnych artykułów:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Z góry dziękujemy! :)