Rozwój osobisty to temat, który ostatnim czasem jest coraz popularniejszym. Czego dowodem są książki na temat rozwoju osobistego, rozmaite kursy samorozwojowe, filmy w internecie i rozmaite treści w mediach społecznościowych. Dlaczego rozwój osobisty jest ważny? Czym jest? Od czego zacząć? Wyjaśniamy!
Rozwój osobisty co to jest?
Co to jest rozwój osobisty? To jedno z tych pojęć, które nie ma jednej określonej definicji. Najprościej jednak mówiąc, rozwój osobisty to szereg działań których celem jest stanie się lepszą wersją siebie. Uwzględniane są tutaj różne czynniki, ale najważniejsza jest zmiana sposobu myślenia, postrzegania siebie, relacji z ludźmi i światem, a podstawą tego jest poczucie własnej wartości. Rozwój osobisty rozpoczyna się od pracy nad miłością własną, szacunkiem do siebie, skupieniem się na tym, co nas cieszy i raduje. Bardzo często ludzie mają tendencje do poświęcania się dla innych, kosztem swojego szczęścia. Samorozwój zwraca początkowo odciąga uwagę od świata i kieruje ją na nas samych. Wskazuje na zalety tego, czym jest zdrowy egoizm.
Rozwój osobisty – jak być szczęśliwym?
W takim razie, co może nam dać rozwój osobisty? Zdecydowanie samopoznanie, poprawę komfortu życia, akceptację siebie, poprawę stosunków z bliskimi, lepszą sytuację finansową, rozwój kariery, odkrycie swoich talentów i umiejętności. W dużym stopniu – zmianę całego swojego życia. Brzmi to wszystko z pewnością bardzo kusząco, ale wielu dość nierealnie – a jednak każdy kto zdecydował się na samorozwój wie, jak pozytywne skutki to przynosi. Od czego zatem zacząć? Jak zmienić swoje życie na lepsze? Oto 10 wskazówek, które będą dla Was naprawdę przydatne.
1. Rozwój osobisty zaczyna się teraz!
Często mamy tendencje do odkładania czegoś na później. Niby chcemy coś zmienić w swoim życiu, ale uważamy że nie mamy na to czasu. Najpierw skończymy ważny projekt w pracy, poczekamy na urlop, wakacje lub inne okoliczności sprzyjające. Odwlekanie rzeczy na później może trwać w nieskończoność. Nie szukajmy wymówek, w końcu chodzi o całe nasze życie. Zacznijmy pracę nad sobą już dziś.
2. Określ cel
Rozwój osobisty dotyka każdego obszaru naszego życia. Jednak decydując się na zmianę naszego stylu funkcjonowania w świecie, zawsze mamy jeden główny motywator, który pomaga nam zrobić pierwszy krok do szczęścia. Co to jest dla Ciebie? Co powoduje, że chcesz zmienić swoją sytuację życiową? Czy jest to szczęśliwy związek? Dobrze płatna praca? Rozwój kariery? Życie w zgodzie ze sobą? Co sprawia, że chcesz zmienić swoje życie? Określ swój cel!
3. Pokochaj siebie!
Na pewno znasz to hasło na pamięć: pokochaj siebie! Czy to naprawdę takie ważne? Jak to się robi? Jak pokochać siebie?
- Dostrzeż siebie – często ludzie, którzy nie są szczęśliwi w swoim życiu nie dostrzegają swoich potrzeb. Robią wiele dla innych, poświęcają się dla nich, robią wyrzeczenia kosztem swoich własnych pragnień. Zwróć uwagę na swoje potrzeby? Na co masz ochotę? Co chcesz dziś robić? Znajdź czas dla siebie.
- Zaakceptuj siebie – mamy tendencje do dostrzegania swoich wad i nie lubienia swojego wyglądu. Nie porównuj się do ludzi z internetu – to jest tylko wizerunek online, często poprawiony graficznie. Spójrz na siebie i doceń swój wygląd? Zacznij od znalezienia jednej rzeczy, którą w sobie lubisz. Czy to oczy? Nos? Włosy? Cokolwiek to jest, zauważ swoje piękno od szczegółu do ogółu. To samo dotyczy rozmaitych predyspozycji. Dostrzeż swoje talenty i umiejętności – swoje, nie innych. Każdy z nas rodzi się z własnymi – należy je dostrzec i zacząć rozwijać. Nawet jeśli uważasz, że nie masz żadnych talentów – to z pewnością się mylisz. Jak odkryć swoje talenty? Możesz skorzystać z testu osobowości, jak np. test Gallupa.
- Wewnętrzny krytyk – czas go uciszyć. Każdy z nas zna ten cichy głosik w swojej głowie, który mówi, że czegoś nie damy rady zrobić i jesteśmy niewystarczająco dobrzy. Pomyśl o sobie, jak o ukochanej osobie – czy do kogoś takiego mówiłbyś takie negatywne rzeczy? No właśnie. Potraktuj siebie, jak ukochaną osobę i motywuj siebie, wierz w siebie. Kiedy coś Ci nie wyjdzie, nie gań się za to i nie mówi, że jesteś głupi i słaby. Spróbuj jeszcze raz, zwróć uwagę jakie techniczne rzeczy sprawiły, że nie udało się osiągnąć celu i po prostu zacznij od nowa.
4. Wewnętrzne dziecko
Praca z wewnętrznym dzieckiem jest bardzo ważna. To przypomnienie nie tylko swoich dziecięcych marzeń i pasji, ale także niewinności, radości, swobody jakimi charakteryzuje się dziecko. To patrzenie na świat z podziwem i zadziwieniem, tak jak czyni to dziecko – wolne od uprzedzeń, programów, postrzegania świata w czerni i bieli. W dorosłym życiu zapominamy o cieszeniu się chwilą obecną i cenieniu małych rzeczy. Dziecko postrzega świat inaczej, niż czyni to dorosły, ale przez dorosłych nabywa w późniejszym czasie rozmaitych cech i przekonań. Przypomnij sobie czas, w którym byłeś wolny od oceny siebie i innych – zastosuj ten aspekt lekkości do swojego dorosłego życia.
5. Rozwój osobisty – wybacz rodzicom
W dzieciństwie nabywamy rozmaitych programów, które determinują nasz sposób postrzegania świata. Bardzo często odpowiedzialni za to są właśnie rodzice, którzy mogli nas demotywować – nawet jeśli robili to bez intencji, to jednak ukształtowało nas to w pewnym kierunku. Relacje jakie były w domu, sprawiają w jaki sposób postrzegamy ludzi, partnerów no i oczywiście siebie. Niektóre rodziny odpowiedzialne są za ciężkie traumy, w niektórych domach mogła dominować przemoc, alkohol albo brak zainteresowania rodzica dziećmi. Trzymając w sercu żal o przeszłość, trudno iść w stronę przyszłości. Wybacz swoim rodzicom – możesz zrobić to dosłownie, mówiąc im to ale możesz także napisać do nich list, którego nie musisz wysyłać. Ważne jest, aby samemu odczuć wybaczenie – wszystko co robisz, robisz dla siebie.
6. Rozwój osobisty – trenuj uważność
Uważność i wewnętrzna cisza pozwolą Tobie zwracać większą uwagę na swoje potrzeby i świadome podejmowanie decyzji, z dala od presji społecznej. W jaki sposób trenować uważność? Dobrą praktyką jest medytacja, która pozwoli na zatrzymanie się i wgląd w siebie. To wspaniała technika relaksacyjna, którą możemy wykonywać w ciągu dnia lub przed snem. Warto również poznać mindfulness określany jako trening uważności. Pozwala w każdej sytuacji codziennej ćwiczyć spokój, spowalniać tempa i cieszyć się małymi rzeczami. Zwracaj uwagę na swoje emocje i myśli – wyłapuj wewnętrznego krytyka i wyślij go na długie wakacje.
7. Nie bój się zmian
W rozwoju osobistym niemal wszystko ulega zmianie – począwszy od sposobu myślenia poprzez zachowania. Dlatego staraj się wykraczać poza strefę komfortu i zmieniaj swoje nawyki. Nie bój się zmian – jeśli jesteś w związku, który jest dla Ciebie trudny i w którym nie chcesz być, ale jesteś z lęku przed samotnością, to czas odejść. Coś się kończy, aby coś innego mogło się zacząć. Podobnie jest z pracą – nie lubisz swojej pracy, ale boisz się nowej? Co być zrobił, gdybyś się nie bał? Zmieniłbyś pracę – więc nie bój się zmian. Zmiany to rozwój, a rozwój to poszerzenie możliwości w każdym aspekcie życia.
8. Kurs i warsztaty z rozwoju osobistego
Codzienna praktyka jest ważna, ale dużo mogą przynieść Tobie kursy i warsztaty – a zwłaszcza te stacjonarne. Webinary z pewnością niosą wiele ważnych treści, ale na warsztatach wyjazdowych możesz poznać nowych ludzi, którzy myślą podobnie jak Ty i chcą tego samego – czyli zmienić swoje życie. Ponadto pozwoli to Tobie zmienić otoczenie i wyjść poza strefę komfortu – a jak widzisz wszystkie wskazówki łączą się ze sobą i każda kolejna wynika z poprzedniej. Rozwój osobisty to pewna ścieżka, a jej etapów nie warto przeskakiwać, jeśli zależy nam na pełni szczęścia.
9. Wdzięczność
Praktykujesz wdzięczność? Jeśli nie to koniecznie zacznij! Praktyka wdzięczności pozwoli Tobie cieszyć się małymi rzeczami. Bądź wdzięczny za dzisiejszą pogodę, za sen, odpoczynek, spotkanie z przyjacielem. Warto zapisywać pod koniec dnia w notesie to, za co jesteś wdzięczny – to naprawdę nie muszą być wielkie rzeczy. Przeciwnie – łatwo jest być wdzięcznym za podwyżkę, ale za to, że ktoś przepuścił nas na światłach i dzięki temu zdążyliśmy do pracy – już tacy wdzięczni nie jesteśmy. O drobnych rzeczach zapominamy, a to przecież z drobiazgów składa się nasza codzienność. Warto praktykować wdzięczność – również tę wobec siebie. Bądź sobie wdzięczny za swoje decyzje i małe sukcesy.
10. Rozwój osobisty to regularność
Praca nad sobą to jednak praca – regularna i konsekwentna. Często po jakimś sukcesie, na którym nam zależało przestajemy pracować nad sobą. Wracamy do tego dopiero, gdy znów jakiś aspekt życia wymagać będzie od nas uwagi. Warto jednak doskonalić siebie i uzdrawiać rozmaite aspekty nas – ponieważ w każdej chwili możemy cieszyć się życiem coraz bardziej. Nie zapominaj o sobie, doceniaj siebie zawsze, znajduj dla siebie czas, bądź uważny, realizuj siebie i nie bój się zmian.
Rozwój osobisty to droga do szczęścia nie zatrzymuj się w swoim rozwoju, doświadczaj życia w pełni, ponieważ po każdym zakręcie pojawia się nowy horyzont do poznania. Mamy nadzieję, że kilka tych porad pomogą Tobie w Twoim własnym rozwoju osobistym.